اتوماسیون صنعتی

سافت استارتر چیست؟

soft starter

 

سافت استارتر چیست؟ در سایت رامان به بررسی آن می پردازیم.

آیا تا به حال فکر کرده اید که آیا راه دیگری برای راه اندازی موتور ماشین آلات و تجهیزات مختلف وجود دارد؟ یک استارتاپ معمولی کار خود را به پایان می رساند ، اما راه های زیادی وجود دارد که در آنها ایده آل نیست. آیا می توانید از روش جایگزینی استفاده کنید؟ اگر چنین است ، آن راه چیست؟

اگر تا به حال هریک از این سوالات را از خود پرسیده اید ، خوشحال می شویم به شما بگوییم که پاسخ مثبت است، یک روش جایگزین وجود دارد که به آن “Soft Starter” می گویند. شرکت زیمنس یکی از کمپانی های قدرتمند در زمینه تولید سافت استار “Soft Starter” می باشد. شرکت تامین صنعت رامان به عنوان نمایندگی زیمنس و تامین کننده  محصولات این کمپانی می باشد، جهت دریافت مشاوره و خرید سافت استارتر و سایر محصولات زیمنس با کارشناسان ما در ارتباط باشید. در ادامه به طور کامل به بررسی این محصول می پردازیم

سافت استارتر چیست؟

سافت استارتر یک دستگاه اضافی است که می توان به یک موتور الکتریکی معمولی AC اضافه کرد و به موتور اجازه می دهد از روش راه اندازی متفاوت استفاده کند. هدف از این دستگاه کاهش فشار بر موتور در مرحله معمولی روشن شدن موتور است.

برای انجام این کار ، یک سافت استارتر به آرامی و به تدریج شروع به اعمال ولتاژهای زیاد بر روی موتور می کند. این به شما امکان می دهد به جای یک انفجار ناگهانی و شدید قدرت که به طور بالقوه باعث آسیب به موتور و کل دستگاه می شود ، شتاب یکنواختی را در اختیار داشته باشید.

در حالی که اکثر استارتاپ های معمولی شامل یکباره جریان الکتریکی به طور همزمان در موتور می شوند ، سافت استارتر شیب خطی صاف و ثابت را ارائه می دهد. این باعث کاهش ساییدگی کلی مدارهای موتور می شود و در نتیجه یک دستگاه کلی سالم تر است که احتمال خرابی سریع آن کمتر است. بسته به اینکه کدام مدل مخصوص استارت نرم را انتخاب می کنید ، برخی از آنها قابلیت تنظیم ولتاژ راه اندازی و مدت زمان لازم برای روشن شدن کامل موتور را دارند.

سافت استارتر چیست؟ چگونه کار می کند؟

 سافت استارترها بهترین راه حل:

زمانی که راه اندازی مستقیم یا راه اندازی ستاره/دلتا برای موتورهای سه فاز مناسب نباشد ، سافت استارترها بهترین راه حل هستند زیرا ضربه های مکانیکی در دستگاه یا افت ولتاژ در سیستم منبع تغذیه اغلب می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. طیف گسترده و جامعی از راه اندازهای نرم با عملکردهای هوشمند، جایگزین نرم تری را تقریباً برای هر برنامه ای ارائه می دهد. در اصل ، یک سافت استارتر با کنترل میزان ولتاژ در مدارهای موتور کار می کند. این کار را با محدود کردن گشتاور در موتور انجام می دهد. این به نوبه خود به استارت نرم اجازه می دهد تا ولتاژ را کاهش دهد و اجازه می دهد تا به تدریج کاهش ولتاژ را متوقف کند تا بتواند جریان صاف را ایجاد کند.

علاوه بر این ، برخی از مدل های استارت نرم ممکن است از دستگاههای حالت جامد استفاده کنند. این وسایل وسیله دیگری برای کنترل میزان جریان الکتریکی مجاز برای عبور از طریق موتور است. این به استارت نرم اجازه می دهد تا جریان را در سه مرحله مجزا کنترل کند تا سطح دقیق تری از کنترل امکان پذیر باشد.

استفاده سافت استارترها از یکسو کننده ها:

بسیاری از سافت استارترها برقی همچنین از یک سری یکسو کننده های کنترل شده با سیلیکون (SCR) یا تریستورها برای محدود کردن ولتاژ به میزان قابل کنترل تری برای موتور هنگام شروع به کار استفاده می کنند. این SCR ها دارای حالت ON هستند ، جایی که اجازه می دهند جریان ادامه یابد و یک حالت OFF ، که در آن جریان الکتریکی را کنترل و محدود می کنند. هنگامی که دستگاه خود را روشن می کنید ، این SCR ها فعال می شوند ، ولتاژ را محدود می کنند و بعد از رسیدن دستگاه به قدرت کامل شل می شوند. این باعث می شود حرارت موتور پایین آمده و فشار کلی کاهش یابد.

در حالی که سافت استارتر برقی یکی از نمونه های راه حل نرم شروع احتمالی است ، تنها راه حل موجود نیست. گزینه های مکانیکی نیز وجود دارد که کمتر به جریان الکتریکی و بیشتر به محلول های فیزیکی و مکانیکی متکی هستند.

استارت های مکانیکی نرم به کلاچ ها و کوپلینگ های متفاوتی متکی هستند که از سیالات ، شات فولادی یا نیروهای مغناطیسی برای کاهش میزان گشتاور در موتور استفاده می کنند. همانطور که قبلاً نیز گفته شد ، این امر ولتاژ مجاز برای عبور از طریق موتور را محدود می کند و به آن اجازه می دهد تا ملایم تر و راحت تر روشن شود.

برخی از برنامه های رایج برای نرم افزارهای مبتدی چیست؟

اکنون که پیش زمینه ای در مورد این که سافت استارتر چیست، چگونه کار می کند و برای چه مواردی استفاده می شود، ارائه شد. سوال منطقی بعدی این است: چه زمانی به یک سافت استارتر نیاز دارم؟ آیا برای هر موتور به آن نیاز دارید؟ آیا فقط برای برخی از دستگاه های شما ضروری است یا باید روی هر موتوری که دارید صاحب یک گزینه استارت نرم باشید؟

اولین پاسخ این است که هیچ موتوری مطلقا به استارت نرم نیاز ندارد. هر موتور می تواند بدون آن هم کنار بیاید. این بدان معناست که برای نصب آنها نباید فشار بی مورد را احساس کنید.

با این حال ، موتورهای زیادی وجود دارد که از نصب یک استارت نرم سود زیادی می برند و برخی از موتورها بیشتر از دیگران سود می برند. این امر به این دلیل است که برخی موتورها به دلیل مقدار زیاد جریان الکتریکی در مرحله راه اندازی مستعد خراب شدن و فرسوده شدن هستند.

 

در اینجا فقط تعدادی از مکان هایی که معمولاً از سافت استارترها برای سهولت روند راه اندازی استفاده می شود ، ذکر شده است:

 1. برنامه های کاربردی پمپ

در کاربردهای مختلف پمپ ، خطر افزایش برق وجود دارد. با نصب یک استارت نرم و تغذیه جریان الکتریکی موتور به صورت تدریجی ، این خطر تا حد زیادی کاهش می یابد.

 1. تسمه نقاله

با استفاده از تسمه نقاله ، همیشه ممکن است که شروع ناگهانی مشکل ایجاد کند. کمربند ممکن است تکان بخورد و نامناسب شود. شروع معمولی همچنین استرس غیر ضروری به اجزای محرک کمربند می افزاید. با نصب استارت نرم ، کمربند به تدریج راه اندازی می شود و کمربند شانس بیشتری برای ثابت ماندن در مسیر خود دارد.

 1. طرفداران و سیستم های مشابه

در سیستم های دارای تسمه راننده ، مشکلات احتمالی مشابه مشکلاتی است که با تسمه نقاله بوجود می آید. شروع ناگهانی و تند تند به این معنی است که کمربند از خط خارج می شود. راه اندازی نرم این مشکل را برطرف می کند.

 1. هلیکوپترهای برقی

درک اینکه چرا شروع ناگهانی و تکان دهنده یک هلیکوپتر می تواند فاجعه بار باشد ، دشوار نیست. اگر پروانه ها به طور ناگهانی و شدید با افزایش ناگهانی شروع به کار کنند ، این می تواند خطرناک باشد. در عوض ، یک شروع نرم به ملخ ها اجازه می دهد تا به آرامی شروع به کار کنند.

مزیت استفاده از سافت استارتر چیست؟

سافت استارتر چیست؟ و چرا باید از آن استفاده کنید؟ پس از همه ، این به معنای سرمایه گذاری پول اضافی است. آیا واقعا ارزشش را دارد؟ آیا باید زمان و پول خود را روی این موتور اضافی سرمایه گذاری کنید؟

در حالی که بستگی به خود موتور دارد ، ما فکر می کنیم که ارزش آن را دارد. در اینجا برخی از مزایای اصلی را که می توانید هنگام نصب یک سافت استارتر روی موتور خود تجربه کنید ، آورده ایم:

 1. کاهش مصرف انرژی

کاهش میزان انرژی مورد نیاز ماشین های شما همیشه یک هدف ایده آل است. فقط منطقی است که یک استارت نرم به این امر کمک کند. با استارت معمولی ، موتور بلافاصله شروع به مصرف حداکثر مقدار انرژی می کند و این کار را در تمام مدت کارکرد موتور ادامه می دهد. با شروع نرم ، ولتاژ به تدریج به حداکثر می رسد. این بدان معناست که در کل ، انرژی کمتری مصرف می شود.

 1. کاهش خطر افزایش برق

هنگامی که حداکثر ولتاژ بلافاصله به موتور شما وارد می شود تا شروع به کار کند ، همیشه این احتمال وجود دارد که مدارها بیش از حد بارگیری شوند و موتور شما با افزایش قدرت مواجه شود. شروع نرم یک اقدام حفاظتی عالی در برابر افزایش قدرت است. به جای آنکه تمام نیرو به طور همزمان به مدارها ریخته شود ، ولتاژ به تدریج افزایش می یابد.

 1. زمان شتاب قابل تنظیم

هر سافت استارتر نرم افزاری مجهز به این گزینه نیست ، اما برخی از آنها مجهز هستند – و مزیت قابل توجهی را ارائه می دهد. با استفاده از این گزینه ، می توانید مدت زمانی را که می خواهید موتور شما در حال روشن شدن است ، انتخاب کنید.

اگر می دانید که موتور یا دستگاه شما مستعد افزایش قدرت است یا برای مثال قدیمی و فرسوده است ، ممکن است تنظیم کنید که مدتی طول بکشد تا روشن شود. از طرف دیگر ، اگر می دانید دستگاه شما محکم و قابل اعتماد است ، شاید بتوانید مدت زمان کوتاهی طول بکشید تا روشن شود. در هر صورت ، این انعطاف پذیری و سفارشی سازی یک مزیت بزرگ است.

 1. افزایش شروع های احتمالی در هر ساعت

انرژی زیادی لازم است تا موتور به طور معمول روشن شود. این بدان معناست که بسته به دستگاه ، ممکن است نتواند در یک ساعت خاص چندین بار بیش از حد تغذیه کند.

با این حال ، با یک Soft Starts ، موتور شما هر بار که قدرت می گیرد انرژی کمتری مصرف می کند ، به این معنی که می تواند بیشتر اوقات روشن شود.

 1. کاهش خطر گرم شدن بیش از حد

افزایش شدید انرژی در ارتباط با یک استارت آپ معمولی می تواند گاهی اوقات باعث گرم شدن بیش از حد موتور شود. این گرم شدن بیش از حد می تواند بی ضرر باشد ، اما همچنین می تواند منجر به خاموش شدن موقت موتور و حتی آسیب دائمی به موتور شود. باید گفت که شروع نرم شامل این انفجار اولیه قدرت نمی شود. در عوض ، یک افزایش ملایم برق به موتور وصل می شود و در نتیجه خطر داغ شدن بیش از حد کاهش می یابد.

 1. بهبود بهره وری عملیاتی

استارتاپ های معمولی گاهی اوقات می توانند کاملاً خوب عمل کنند. در موارد دیگر ، با این حال ، آنها می توانند مشکلاتی ایجاد کنند. ممکن است موتور بیش از حد گرم شود. ممکن است دستگاه خراب شود ممکن است یک افزایش قدرت وجود داشته باشد.

از آنجا که خطر این مشکلات با یک Soft Starts برداشته می شود یا تا حد زیادی کاهش می یابد ، دستگاه شما قادر خواهد بود کارآمدتر کار کند و خطرات و آسیب کمتری را به همراه داشته باشد.

 1. عمر طولانی

تضمین چیزی مانند طول عمر دستگاه غیرممکن است. هر زمان ممکن است هر اتفاقی بیفتد و آسیب ایجاد شود. با این حال ، شرط بسیار خوبی است که با افزودن استارت نرم به دستگاه ، عمر مفید آن را افزایش دهید. شما خطر بسیاری از حوادث و تصادفات را که می توانند عمر مفید یک ماشین را خاتمه دهند کاهش می دهید.

تفاوت بین Soft Starter و درایو چیست؟

درایو شباهت هایی با یک Soft Starter دارد ، اما تفاوت های کافی برای قرار دادن آن در کلاس خودش وجود دارد. درایو که به طور رسمی به عنوان درایو فرکانس متغیر شناخته می شود ، یک دستگاه کنترل موتور است که سرعت موتور القایی AC را کنترل می کند. این بدان معناست که می تواند سرعت حرکت موتور را در هر دو چرخه شروع و توقف و همچنین در چرخه معمولی اجرا کنترل کند. بر این اساس ، مشاهده شباهت های بین درایو و Soft Start آسان است. هر دو راهی برای کنترل میزان عبور جریان موتور در حین روشن شدن موتور دارند و هر دو می توانند از مواردی مانند افزایش قدرت و مشکلات هنگام راه اندازی جلوگیری کنند. با این حال ، آنها در مورد روشی که برای دستیابی به این هدف به کار می برند متفاوت هستند.

آیا باید از Soft Starter یا درایو استفاده کنم؟

اگر هدف اصلی شما صرفه جویی در انرژی است ، معمولاً درایو ترجیح داده می شود. این به این دلیل است که درایو فقط سرعت موتور را در مرحله روشن کردن محدود نمی کند. همچنین می تواند به شما در کنترل سرعت در طول چرخه دویدن معمولی و همچنین در مرحله خاموش شدن کمک کند. این امر آنها را برای کاهش قدرت در مواقع مورد نیاز ایده آل می کند و در نتیجه انرژی کمتری به طور کلی مصرف می شود. درایوها همچنین در شرایطی که مهم است بتوانید سرعت و عملکرد یک ماشین را کنترل کنید ، انتخاب خوبی هستند. برنامه هایی مانند آسانسور و پله برقی با این توضیحات مناسب هستند. در برنامه هایی مانند این ، شما می توانید سرعت ثابت این قطعات را کنترل کرده و از هرگونه افزایش غیر منتظره قدرت در آنها جلوگیری کنید.

دلایل متداول شکست Soft Starter چیست؟

خطاهای سافت استارتر چیست؟ Soft Starter ها هر چقدر هم عالی باشند، خطاناپذیر نیستند. مانند هر قطعه دیگر تجهیزات یا ماشین آلات ، ترکیب مشکلات می تواند باعث خرابی آنها شود. در حالی که سافت استارتر شما باید در شرایط کاری خوب برای آینده قابل پیش بینی باشد ، هرگز نمی دانید چه اتفاقی ممکن است بیفتد.

اگر مشکلی یا نقصی در Soft Starter خود مشاهده کردید ، ممکن است یکی از این مشکلات موارد زیر باشد:

گرمای بیش از حد:

همانطور که قبلاً ذکر شد ، یک دستگاه بیش از حد گرم می تواند انواع دیگر مشکلات را ایجاد کند. احتمال گرم شدن بیش از حد دستگاهی که با شروع معمولی کار می کند کمتر است ، اما همچنان امکان پذیر است.

ولتاژ بیش از حد:

از آنجا که تمام هدف یک سافت استارتر ، محدود کردن مقدار جریان الکتریکی در ابتدا است ، احتمالاً این اتفاق نمی افتد. با این حال ، اگر ولتاژ بالاتر از حد معمول در هنگام راه اندازی به موتور شما بخورد ، می تواند منجر به مشکل شود.

جریان زیاد:

این مشکل مشابه مشکل ولتاژ زیاد است. اگر در ابتدا جریان زیادی به موتور شما وارد شود ، ممکن است مدارها را بیش از حد بار کند و باعث خرابی شود.

در حالی که ممکن است به نظر برسد که Soft Starter ها مستعد مشکلات و نقص هستند ، اما عکس آن در واقع صادق است. سافت استارتر باعث می شود موتورها و ماشین آلات شما کمتر مستعد عملکرد نادرست شوند و کار فوق العاده ای را برای محافظت از آنها در برابر مواردی مانند گرم شدن بیش از حد و افزایش برق انجام می دهند. آنها همچنین می توانند طول عمر بیشتر موتورها را افزایش دهند.

نمی توان گفت که Soft Starter ها هرگز خراب نمی شوند یا مشکلی را تجربه نمی کنند ، اما به طور کلی بسیار قابل اعتماد هستند و یک لایه امنیتی و حفاظتی اضافی برای موتورهای شما ایجاد می کنند.

 

Click to rate this post!
[Total: 7 Average: 5]

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *