ابزار دقیق

پوزیشنر چیست؟

پوزیشنر

پوزیشنر چیست؟

برای تعریف پوزیشنر(Positioner) می توان گفت، موقعیت یاب یا همان پوزیشنر از ابزارآلات ابزار دقیق است. از موقعیت یاب برای قرار دادن شیر در محل صحیح استفاده می‌شود. پوزیشنر این کار را با افزایش یا کاهش فشار بر روی عملگر یا محرک(اکچویتور) انجام می‌‌دهد. در واقع کنترلر، سیگنال کنترلی را به پوزیشنر می فرستد تا پس از ارسال سیگنال از پوزیشنر Positioner به عملگر تغییرات دقیق تر اعمال شود.

پوزیشنر چیست؟ معرفی انواع آن

  • پنوماتیک
  • الکترونیکی
  • الکتروپنوماتیک
  • دیجیتال

پوزیشنرهای پنوماتیک:

سیگنال‌های پنوماتیک را ارسال و دریافت می‌کنند. این پوزیشنر ها عمدتا ایمن هستند و می‌توانند مقدار زیادی نیرو برای بستن دریچه (شیر) ایجاد کنند. پوزیشنرهای پنوماتیک سیگنال 3 الی psig 15 را از کنترلر دریافت نموده و موقعیت عملگر را با سیگنال فشار دریافتی تنظیم می‌کند تا ولو را به موقعیت مورد نظر برسانند.

پوزیشنر‌های الکتریکی:

سیگنال‌های الکتریکی را ارسال و دریافت می‌کنند. سه نوع تحریک الکتریکی وجود دارد: ولتاژ جریان متناوب تک فاز، ولتاژ جریان متناوب سه فاز و جریان مستقیم. در واقع سیگنال الکتریکی بین 4 تا 20 میلی آمپر را از کنترلر دریافت نموده و به جای فشار پنوماتیک از سیگنال الکتریکی آنالوگ به عنوان ورودی استفاده می‌کند و سیگنال آنالوگ را به عنوان خروجی به عملگر یا اکچویتور می‌فرستد.

پوزیشنر‌های الکتروپنوماتیک:

سیگنال‌های کنترل جریان را به سیگنال‌های پنوماتیک معادل تبدیل می‌کنند. آنها از مخلوط برق و هوا استفاده می‌کنند.

پوزیشنر دیجیتالی:

دستگاه‌های دیجیتال یا “هوشمند” از یک ریز پردازنده (میکروکنترلر) برای قرار دادن محرک ولو و نظارت و ضبط داده‌ها استفاده می‌کنند. آنها بسیار دقیق هستند، از هوای کمتری نسبت به موقعیت‌های آنالوگ استفاده می‌کنند و امکان تشخیص دیجیتال آنلاین را فراهم می‌کنند.

محل قرار گیری پوزیشنر‌ها:

پوزیشنر‌ها به طور معمول انتهای شافت (شیرهای دوار) یا بر روی یوک یا بالای پوشش رویی عملگرهای پنوماتیک (شیر‌های خطی) نصب می‌شوند. برای تنظیمات، پوزیشنر به لحاظ مکانیکی به شفت ولو متصل می‌شود.


انواع برندهای پوزیشنر:

شرکت های مختلفی در زمینه تولید پوزیشنر فعال هستند، در این میان کمپانی زیمنس، سامسون، فیشر، ABB را می توان جزو برندهای محبوب نام برد. شرکت تامین صنعت رامان به عنوان نماینده و تامین کننده انواع پوزیشنر در برندهای مختلف است، جهت دریافت مشاوره و خرید کالای مورد نظر خود می توانید با کارشناسان و متخصصین ما در ارتباط باشید.

محصولات ما...

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 5]

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *