تجهیزات فشار ضعیف

کنتاکتور (Contactor) چیست؟

contactor

کنتاکتور (Contactor) چیست؟

کنتاکتور یا Contactor یک وسیله الکتریکی است که برای روشن یا خاموش کردن مدار الکتریکی استفاده می شود. به عنوان نوع خاصی از رله در نظر گرفته می شود. با این حال ، تفاوت اساسی بین رله و کنتاکتور این است که از کنتاکتور در برنامه هایی با ظرفیت حمل جریان بیشتر استفاده می شود ، در حالی که رله برای برنامه های جریان کمتر استفاده می شود. کنتاکتورها را می توان به راحتی در میدان نصب کرد و اندازه آنها جمع و جور است. به طور کلی ، این دستگاه های الکتریکی دارای چندین مخاطب هستند. این کنتاکت ها در بیشتر موارد به طور معمول باز هستند و در صورت فعال شدن سیم پیچ کنتاکتور ، قدرت کار را به بار ارائه می دهند. کنتاکتورها بیشتر برای کنترل موتورهای الکتریکی استفاده می شوند.

 

سه مورد زیر جزء مهم کنتاکتور هستند:

1- سیم پیچ یا الکترومغناطیس:

این مهمترین جزء یک کنتاکتور است. نیروی محرکه ای که برای بستن کنتاکت ها لازم است توسط سیم پیچ یا الکترومغناطیس کنتاکتور تأمین می شود. سیم پیچ یا الکترومغناطیس و مخاطبین توسط یک محفظه محافظت می شوند.

2- محفظه:

درست مانند محوطه های مورد استفاده در برنامه های دیگر ، کنتاکتورها نیز دارای یک محفظه هستند که عایق و محافظت از کارکنان را در تماس با مخاطبین فراهم می کند. محفظه محافظ از مواد مختلف مانند پلی کربنات، پلی استر، نایلون 6، باکلیت، پلاستیک های حرارتی و غیره ساخته شده است. به طور کلی، کنتاکتور قاب باز دارای یک محفظه اضافی است که از دستگاه در برابر آب و هوای بد ، خطرات انفجار ، گرد و غبار و روغن محافظت می کند.

3- کنتاکت ها:

این یکی دیگر از اجزای مهم این دستگاه الکتریکی است. وظیفه فعلی حمل کنتاکتور توسط کنتاکت ها انجام می شود. انواع مختلفی از کنتاکت ها در یک کنتاکتور وجود دارد ، یعنی چشمه های تماس ، کنتاکت ها کمکی و کنتاکت ها قدرت. هر نوع ارتباطی نقش فردی را ایفا می کند.

> کنتاکتور مغناطیسی:

کنتاکتور مغناطیسی نیازی به دخالت انسان ندارد و الکترومکانیکی عمل می کند. این یکی از پیشرفته ترین طرح های یک Contactor است که می تواند از راه دور کار کند. بنابراین ، این کار به حذف خطرات ناشی از عملکرد دستی و قرار دادن پرسنل عملیاتی در خطر احتمالی کمک می کند. برای باز یا بسته شدن مدار ، کنتاکتور مغناطیسی فقط به مقدار کمی جریان کنترل نیاز دارد.

 

طول عمر یک کنتاکتور:

طول عمر یک Contactor یکی از بزرگترین دغدغه های یک کاربر است. طبیعی است وقتی که کنتاکت ها بیشتر باز و بسته می شوند ، عمر کنتاکتور کاهش می یابد. باز و بسته شدن کنتاکت ها یک قوس الکتریکی ایجاد می کند که گرمای اضافی تولید می کند. ادامه تولید این قوس ها می تواند به سطح کنتاکت آسیب برساند.

علاوه بر این ، قوس الکتریکی باعث ایجاد شکاف و سوختگی می شود ، که در نهایت کنتاکت ها را سیاه می کند. با این حال ، رسوب سیاه یا اکسید روی کنتاکت ها باعث می شود که آن ها بتوانند الکتریسیته را به طور کارآمد هدایت کنند. با این وجود ، هنگامی که کنتاکت ها تا حد زیادی دچار فرسودگی و خوردگی می شوند ، لازم است آن ها را جایگزین کنید.

 

> دو استاندارد برای کنتاکتورها وجود دارد:

1- NEMA (انجمن ملی تولیدکنندگان برق)

NEMA بزرگترین انجمن تجاری تولیدکنندگان تجهیزات الکتریکی در ایالات متحده است. NEMA تولیدکنندگان را تشویق به استانداردسازی اندازه فریم می کند تا به کاربران اجازه دهد قطعات الکتریکی را از تولیدکنندگان مختلف با اطمینان و بدون هیچ زحمتی و ارجاع متقابل مشخص کرده ، خریداری و نصب کنند. کنتاکتورهای NEMA همچنین با عوامل ایمنی فراتر از رتبه بندی طراحی (بزرگ) ، تا 25 درصد طراحی شده اند. NEMA در درجه اول استاندارد آمریکای شمالی است.

2- IEC (کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک):

IEC یک استاندارد جهانی است. کنتاکتورهای IEC بزرگ نیستند. آنها کوچکتر از Contactor های NEMA و گرانتر هستند. محدوده اندازه های ارائه شده توسط تولیدکنندگان از استانداردهای NEMA ده بیشتر است. به این ترتیب ، آنها بیشتر مختص یک برنامه خاص هستند و زمانی مشخص می شوند که شرایط عملکرد به خوبی درک شده باشد. در حالی که NEMA ممکن است در شرایط کار انتخاب شود ، مانند بار به خوبی تعریف نشده است.

امنیت کنتاکتور:

Contactor های IEC نیز “Finger Safe” هستند. در حالی که NEMA نیاز به پوشش ایمنی در پایانه های کنتاکتور دارد. تفاوت اصلی دیگر این است که کنتاکتورهای IEC در برابر اضافه بار سریعتر واکنش نشان می دهند ، کنتاکتورهای NEMA در مقاومت در برابر اتصال کوتاه بهتر عمل می کنند.

برنامه های کاربردی:

1- کنترل روشنایی

کنتاکتورها اغلب برای کنترل مرکزی تأسیسات روشنایی بزرگ مانند ساختمان اداری یا ساختمان خرده فروشی استفاده می شوند. برای کاهش مصرف برق در سیم پیچ های کنتاکتور، از Contactor های چفت کننده استفاده می شود که دارای دو سیم پیچ عامل هستند. یک سیم پیچ، لحظه ای پر انرژی، تماس های مدار قدرت را می بندد، که سپس به صورت مکانیکی بسته می شوند. سیم پیچ دوم کنتاکت ها را باز می کند.

2- استارت موتور برقی

از کنتاکتور می توان به عنوان استارت مغناطیسی استفاده کرد. استارت مغناطیسی دستگاهی است که برای تأمین برق موتورهای الکتریکی طراحی شده است. این شامل یک کنتاکتور به عنوان یک جزء ضروری است ، در حالی که همچنین از قطع برق ، زیر ولتاژ و اضافه بار محافظت می کند.

خرید محصول:

شرکت زیمنس یکی از کمپانی های قدرتمند در زمینه تولید سافت استار “Contactor” می باشد. شرکت تامین صنعت رامان به عنوان نمایندگی زیمنس و تامین کننده  محصولات این کمپانی می باشد، جهت دریافت مشاوره و خرید کنتاکتور و سایر محصولات زیمنس با کارشناسان ما در ارتباط باشید. در ادامه به طور کامل به بررسی این محصول می پردازیم.

 

Click to rate this post!
[Total: 6 Average: 5]

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *