تجهیزات ضد انفجار

تجهیزات ضد انفجار

در مهندسی برق و ایمنی ، مکان های خطرناک (HazLoc ، hazlcedk تلفظ شده) مکان هایی هستند که ممکن است خطر آتش سوزی یا انفجار وجود داشته باشد. منابع چنین خطرات شامل گازها ، بخارها ، گرد و غبار ، الیاف و مواد قابل احتراق هستند که قابل احتراق یا اشتعال هستند. تجهیزات الکتریکی نصب شده در چنین مکان هایی می توانند منبع احتراق را به دلیل قوس الکتریکی یا درجه حرارت بالا ایجاد کنند. استانداردها و مقررات برای شناسایی چنین مکان هایی ، طبقه بندی خطرات و طراحی تجهیزات برای استفاده ایمن در چنین مکان هایی وجود دارد.

شرکت های معروفی که در این زمینه فعال هستند شامل: اشتال، آلن برادلی، سیگ، کوپر و … هستند.

لزوم استفاده از تجهیزات ضد انفجار:

استفاده نکردن از تجهیزات ضد انفجار به دلیل بی توجهی به شرایط ایمنی اکثرا باعث اتفاقات جبران ناپذیری در صنایع از جمله انفجار معادن و پالایشگاه‌ها و آتش‌سوزی در کارخانه‌های ریسندگی و بافندگی به علت وجود غبارهای قابل اشتعال شده است.

جهت انتخاب درست تجهیزات برقی ضد انفجار دو نکته اساسی حائز اهمیت است. اول شناسایی محوطه های صنعتی خطرناک و تشخیص میزان احتمال خطر در آنها است که بستگی خواهد داشت به وجود مواد قابل اشتعال، احتمال رها شدن و مقدار و نوع مواد مزبور در فضای عملیاتی. دوم انتخاب تجهیزات و دستگاه های موجود در بازار صنعتی از انواعی که بدنه آنها مناسب جهت نصب در فضاهای شناخته شده و طبقه بندی شده فوق باشند.


ایمن و ضد انفجار به چه معناست؟

تجهیزات ایمن ذاتی انرژی حرارتی و الکتریکی را محدود می کند تا از احتراق احتمالی جلوگیری کند. این می تواند به معنی محدود کردن تولید گرما و تجمع برای جلوگیری از رسیدن به دمای احتراق یک ماده خطرناک باشد. در مورد انرژی الکتریکی ، به معنی جلوگیری از احتمال جرقه با پایین نگه داشتن ولتاژ و جریان است.

مکان نصب تجهیزات ضد انفجار:

تجهیزات ضد انفجار حاوی یک انفجار در داخل خود هستند. ایجاد تجهیزات سنگین و ضخیم که بتوانند در برابر انفجار مقاومت کنند ، باعث افزایش توان می شود.

چه تجهیزات ایمن باشند و چه ضد انفجار ، این تجهیزات برای جلوگیری از نقص در تجهیزات فرآیند الکتریکی طراحی شده اند.

گاهی اوقات تجهیزات الکتریکی باید در مکان های خطرناک نصب شوند مناطقی که حاوی گازهای قابل اشتعال ، بخارات قابل احتراق ، گرد و غبار یا الیاف هستند.

آلن بردلی

آلن بردلی

(ALLEN-BRADLEY)

کروز

(CROUSE HINDS)

پالازولی

(PALAZZOLI)

کوپر

(COOPER)

اپلتون

(APPLETON)

اشتال

اشتال

(STAHL)